חלוקת רכוש ומכירה\ קניה

פריט אספני

פריט אספנימתי חפץ הופך לפריט אספני?

חדשות לבקרים מספרים לנו על כל מיני גרוטאות ששמרנו בבוידעם שהפכו נדירות ואספנים מוכנים לשלם תמורתם סכומי ענק. באילו מקרים, אם כן, הופך חפץ לפריט אספני?
קיימים מספר תנאים ראשוניים אשר הופכים חפצים לפריטי אספנות. לא בהכרח משקפים את מלוא רוחב היריעה אבל מכסים את מרבית התחומים:

 1. הפריט צריך להחשב איכותי במועד יצורו.
 2. הפריט צריך לשקף את התקופה בה נוצר ולא סגנון של תקופה קודמת.
 3. פריטים נדירים בזמנם יהפכו בקלות רבה יותר לפריטי אספנות אבל פריטים נדירים מידי אינם סחירים ולכן הביקוש עבורם מצומצם מאוד.
 4. פריטים אשר יוצרו בתקופה שהייתה והסתיימה, למשל: תקופה הנקראת ארט נובו:
  התקופה החלה בשנות השבעים של המאה ה-19 והסתיימה בעשור הראשון של המאה ה-20, התקופה התאפיינה בקישוטיות רבת קווים מעוגלים ובאיכות "צמחית". הסגנון מאוד אסימטרי תוך שילוב של אלמנטים "נשיים". סגנון הארט דקו שהמשיך אותה, שונה באופן מובהק. הוא יותר גיאומטרי, דגש על צורות וסימטריה.
  שטיחים קווקאזים ממחצית המאה ה-19 ועד עלייתו של סטלין אשר שינתה לחלוטין את דפוסי האריגה והעיצוב בשנות ה-20 של המאה ה-20.
  תקופת הדאדא באמנות 1917-1921 לאחר מלחמת העולם הראשונה סגנון שונה ובעל מסרים מחתרתיים.
  בית ספר בצלאל הראשון 1906-1929 בית הספר נפתח ב1906 ונסגר ב1929.בבצלאל נוצרו פריטי אומנות כמו עבודות כסף, נחושת וכסף, שנהב, שטיחים, עבודות עץ, תבליטי ברונזה ואחרים תוך דגש על יהדות ומזרח, כאשר נפתח בצלאל מחדש ננטש הסגנון ה"מיושן" חלק גדול מעבודות האומנות לא נעשו עוד תחת האכסניה של בצלאל אלא התפזרו לבתי מלאכה פרטיים וביה"ס הפך לבית ספר גבוה לאמנות.
  סגנון הפנק בשנות ה- 70 אשר השפיע על ציור, מוזיקה וירד מהבמה לאחר פרק זמן של עשור.
 5. כל פריט אספני הואConversation piece – נושא לשיחה, כלומר סיפור טוב עוזר לפריט שלכאורה לא נראה מושך. למשל פרוכת משמיכה צבאית והגדה מודפסת בסטנסיל באיכות נמוכה אשר שימשו את הלוחמים היהודים בסדר פסח הראשון לאחר השיחרור ב 1945. הפריטים בעלי ערך אספני כי מתלווה להם מכתב מקולונל בראודה שהיה הרב הראשי של הכוחות האמריקאים וכתב את כל הסיפור במכתב לרעייתו, בנוסף לצילום המתעד את האירוע. דוגמא אחרת היא כסא הנדנדה של הנשיא קנדי – שוויו אינו אובייקטיבי אלא נובע מהיחוס שלו.
 6. פריט הופך מבוקש כאשר סוג מסויים של אספנים הופכים בעלי מודעות או שהשכבה הזו הופכת בעלת אמצעים, למשל פריטים אוריינטליים. דוגמה טובה הן שטרי כסף אנגלו-פלשתינא מתקופת המנדט ובמיוחד 1927-1945 שהפכו מבוקשים מאוד על ידי אספנים ממוצא סעודי.
 7. פריטים בעלי ערך כספי רב, כמו לדוגמא יצירות של פיקאסו, רישומים של מיכאלאנג'לו או של ליאונרדו, הם כמובן בעלי ערך אספני.
 8. לעיתים פריטים ביזארים או מקאברים הופכים פריט אספנות. כך למשל גופה של טייס קמיקזה יפני נמכרה במכירה פומבית ב2200$, במחשבה שניה מוזיאונים לארכיאולוגיה מלאים בגופות….

אנו עומדים כאן לרשותכם לכל שאלה או התלבטות. אנו מזמינים אתכם ליצור עמנו קשר בטלפון 072-2575216 או בדוא"ל info@gemolab.co.il