מאמרים וסיפורי מקרה

הערכות שטיחים וטכסטלים אוריינטלים

כיצד מתבצעת הערכת שטיחים:
קביעת ערכו של שטיח או אריג תלויה ב 7 פרמטרים, ארבעה מתוכם הינם פרמטרים הניתנים לכימות :

האם השטיח הוא עבודת יד או עבודת מכונה
יש לכך שלוש אינדיקציות:
• הגדילים (פרנזים) הם המשכם של חוטי השתי.
• איסימטריה בדגם.
• הקווים הנוצרים בגב השטיח על ידי הקשרים אינם ישרים.

מצב השטיח- בדיקת מצב השטיח דורשת בדיקת בסיס השטיח- התשתית, בדיקה של מצב חומרי הגלם, פגיעות עש ועובש ונזקי מים. קיים יחס ישר בין מצבו של השטיח לבין ערכו כאשר כל שאר הפרמטרים זהים.
כמות הצבעים בשטיח- יש יחס ישר במרבית המקרים בין כמות הצבעים לערכו של השטיח כאשר כל שאר הפרמטרים זהים.
צפיפות האריגה- קיים יחס ישר בין צפיפות האריגה לערכו של השטיח בשעה שכל שאר הפרמטרים זהים.
מידות השטיח- קיים יחס ישר בין ערכו של השטיח וגודלו כאשר כל שאר הפרמטרים זהים.
גיל השטיח- קביעת גיל השטיח היא שאלה קשה הדורשת מומחיות גבוהה, קביעת גיל השטיח נתמכת בצבעי השטיח ובעיצובו. צבעי השטיח משמשים לאבחון גילו הן מסיבות היסטוריות- צבעים ממקור מסוים נכנסו לשוק הטכסטיל רק בשנות ה-60 של המאה ה-19, סוג אחר של צבעים נכנס לשוק רק בשנות ה-30 של המאה ה-20.

השימוש בצבעים טבעיים בשטיחים מאפשר לדעת מה פרק הזמן שעבר מייצורו בשיטה של בחינת התפרקות הצבע ודהיה. התכונות הקורוזיביות של מקצת הצבעים מסייעות לקבוע את גיל השטיח על בסיס בדיקה של מידת השחיקה של הצמר בצבעיו השונים.
עיצוב השטיח משתנה על פי אירועים היסטוריים, כיבושים של טריטוריות, מסחר עם ארצות חדשות, הופעה של טכנולוגיה- למשל כאשר חדרה טכנולוגית הצילום לפרס החלו להופיע שטיחים עם מוטיבים של דמויות בדומה לדמויות המוצגות לצילום דיוקן.
מקום יצור השטיח- מקום יצור השטיח הוא הפרמטר החשוב ביותר שעל פיו נגזרים כל השאר, כל הפרמטרים שצוינו קודם הם הכרחיים אבל לא מספקים ללא קביעת הפרמטר של מקום היצור.
קביעת מקום יצור השטיח נעשית בשלוש שיטות:

  • על בסיס טכניקת אריגת השטיח- למשל קשירה באמצעות  קשר תורכי נעשית על ידי נשים דוברות תורכית גם בפרס- כל חלקה המערבי של פרס דובר תורכית או ניב בפרסית שקרוב לתורכית.
  • צבעי השטיח- קיים קשר חזק בין מקום יצור השטיח ובין הצבעים המאפיינים מקום זה. מקור הקשר הוא בתקופה שבה צבעו בצבעים טבעיים שנמצאו באזור הגיאוגרפי הקרוב ולכן קל להצביע על מקום היצור תוך השענות על צבע.  בימינו, כאשר הצבעים הם בעיקר סינטטיים עדיין נותר מקום של כבוד לצבעים המסורתיים.
  • עיצוב השטיח- מספר עיצובים הפכו סמלים של מקום עיצוב כזה או אחר, כמו עיצוב מדליון שמזוהה עם העיר טבריז, למרות שכיום הוא מופיע בשטיחים ממקומות יצור רבים, עיצוב צייד מאפיין שטיחים מאזור קום, עיצוב מדורים או גינה מאפיין את עיצוב השבטים הבכטיארים.

לאחר שנאספו הפרמטרים כולם ולאחר שנקבע מקום יצור השטיח ומצבו ניתן לגשת למלאכת הערכתו.

אנו עומדים כאן לרשותכם לכל שאלה או התלבטות. אנו מזמינים אתכם ליצור עמנו קשר בטלפון 072-2575216 או בדוא"ל info@gemolab.co.il