מאמרים וסיפורי מקרה

הנסיך הסעודי, נערת ליווי ושטיחים פרסיים

הנסיך הסעודיבשנת 1978 ביקרה אישיות ביטחונית ישראלית בכירה באיראן  והזהירה את יהודי איראן מהעתיד להתרחש.
רבים לא שעו להזהרה אבל מקצת מהיהודים התייחסו ברצינות, אחד מהם היה ישמעאל (שם בדוי) שעסק במסחר בשטיחים בטהרן , חנותו ברחוב פירדוסי נחשבה לאחת מהיוקרתיות ביותר.

ישמעאל בחר להגר לשוויץ והעיר הקוסמופוליטית ז'נבה קרצה לו במיוחד. במהרה הצליח באמצעות קסמו המיוחד, לקבל כספים מבנק שוויצרי בתמורה לשעבוד אוסף השטיחים שלו. בדיעבד הסתבר כי שוויים לא היה תואם להלוואה שהוא קיבל ולכן, בכספות הבנק ,  ניתן למצוא עד היום שטיחים שאין להם דורש.  חלקם מעטר את מסדרונות חדרי ההנהלה.

לאחר שהתבסס במקומו החדש איתר במהרה את מלון הילטון נוגה של המליונר (באותם ימים) ניסים גאון , כבסיס שאליו מתנקזים שועי עולם.

היות וקסמו הילך במיוחד על בני המזרח הבחין בעינו החדה כי למלון זה, מגיע באופן די קבוע נסיך מבני משפחת המלוכה בסעודיה. הנסיךהגיע לז'נבה בכדי לבדוק מה השתנה בהשקעותיו הכספיות, שהרי אין טוב מלבדוק בעין- כי מי יודע אולי עובדים עליו.  במסגרת סיור שבדרך כלל הסתיים במרבייה בספרד או בעיירת חוף אחרת באירופה, שהה הנסיך ימים מספר בז'נבה ושזף עינו בכסף.

ישמעאל, שהטיב להכיר את נפש בהמתו הגה תוכנית גאונית.

בשלב ראשון פרסם מודעת דרושים לעבודה עם קהל בעיתון מקומי וביקש  אישה מצודדת, לעבודה בשעות לא שגרתיות. לאחר עבודת מיון ארוכה נמצאה האחת שגם שלטה בשפות , היתה פקחית וזריזת מחשבה ,נועזת (שלא לומר מתירנית…) ובעלת ניסיון קודם בלווי אחמי"ם וגם מלאה במקומות הנכונים והכל לפי הטעם המקובל על נסיכי המזרח התיכון.

השלב הבא היה ליצור קשר עם מזכירו ויועצו של הנסיך. ישמעאל נפגש עמו במעלית המלון  "במקרה"  והזמין אותו אליו לחנות (בלובי המלון). בפגישה הציג בפניו שטיח משי נדיר ומשובח שכל הנוגע בו ליבו ימס. בסוד לחש לאוזניו כי השטיח, שמקורו בעיר הקדושה קום הוא אחד מזוג שהיה שייך לאחות השאה הפרסי !!! ישמור השם, זו אשר נחשבה לצינור העברת כספי השוחד שרבו בממלכה הפרסית. ככל שהמקור היה יותר מסתורי כך גבר חשקו של המזכיר, "השטיח הזה הוא שלך" לחש לו ישמעאל  "כל שעליך לעשות זה להביא לחנותי את הנסיך".

במקביל, נפגש ישמעאל עם אשת החמודות שאת שירותיה שכר והסביר לה שתפקידה הוא למעשה להיות "אשתו" כלומר ללוותו לסעודות, מפגשים, קוקטילים, ובמהלך הזמן לאט לאט לפלרטט עם הנסיך.

וכך היה.   הנסיך הגיע לחנות ופגש את ישמעאל אשר הציג בפניו את "אשתו" .הנסיך  החל להתעניין מייד בשטיחים או אולי יש לומר באשה. ראה ישמעאל כי נוצר הקליק המקווה והציע להזמין את כבודו לארוחה בה ידונו בהרחבה על המצב ה"פוליטי" באיראן. באותה הזדמנות "קונן" על הפגיעה הקשה בתעשייה השטיחים המפוארת, מה שהפך את השטיחים הפרסיים נחשקים אף יותר …

בארוחה , שהתקיימה במסעדה מפוארת, דאגה האישה להגניב מבטה בנסיך המצודד (אם כי מעט מלא לטעמה), הצמידה באקראי את ברכה לברכו ואף רמזה לו בהזדמנות (כש"בעלה" לא הבחין) בקריצה -שיש על מה לדבר, לחשה לו "מחר אני אהיה בחנות לבד. אולי תבוא ונדבר…"

התמונה באדיבות שטיחי אלי ששון – שטיחים בעבודת יד.